Telewizor OLED czy QLED – czym się różnią?

Wśród nowoczesnych telewizorów jednymi z bardziej popularnych rozwiązań są obecnie modele wyposażone w technologię wyświetlania OLED oraz QLED. Czym jednak różnią się obie opcje? W jaki sposób technologie te wpływają na jakość obrazu? Który model będzie lepszy – OLED czy QLED? Sprawdź!


Czym się różni telewizor QLED od OLED?

Wybrać telewizor OLED czy QLED? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, czym charakteryzują się obie technologie i w jaki sposób wpływają one na wyświetlanie obrazu.

Technologia OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode, co oznacza diodę wykonaną ze związków organicznych. Wyświetlacze tego typu nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, ponieważ źródłem światła są właśnie organiczne diody LED. Jaki jednak ma to wpływ na wyświetlany obraz? Z racji tego, że każdy piksel samoistnie emituje światło, telewizory tego typu oferują nieskończony kontrast, który wpływa zarówno na nasycenie barw oraz ich wierne odwzorowanie, a także na bardzo głęboką czerń. Co więcej, modele OLED są zwykle bardziej smukłe niż QLED – właśnie ze względu na to, że nie potrzebują podświetlenia, które zabiera dodatkowe miejsce w całej konstrukcji. Jakie zalety może nam jeszcze zaoferować technologia OLED? Krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia i brak zniekształcenia obrazu. Jeszcze nie tak dawno telewizory tego typu zmagały się z problemem wypalania się ekranu. Dziś jednak mamy do czynienia z dużo bardziej dopracowaną technologią, która wpływa na dłuższą żywotność telewizorów.

Czym się różni telewizor QLED od OLED? Modele wykonane w technologii QLED do wyświetlania obrazu wykorzystują matryce LCD z podświetleniem LED. Jeśli słyszeliście kiedykolwiek o technologii kropek kwantowych Quantum Dot, to właśnie ma ona tu swoje zastosowanie. Są to niewielkie nanokryształy, które znajdują się między podświetleniem a filtrami kolorów. Światło, przedostając się przez filtry, umożliwia nam zobaczenie niezwykle szerokiej palety barw. Technologia kropek kwantowych oferuje nam też wysoki kontrast, nasycone i żywe kolory, a przede wszystkim wysoką jasność obrazu. Co więcej, w przeciwieństwie do telewizorów OLED, możemy liczyć na ogromny wybór rozmiarów tych urządzeń – od 32 cali do 98 cali, a także na dłuższą żywotność.

Który telewizor lepszy – OLED czy QLED?

Wiemy już, czym różnią się obie technologie. Czy jednak możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: wybrać telewizor OLED czy QLED? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego oczekujemy od telewizora. Jeśli ulubione filmy oglądamy najczęściej w ciągu dnia i przy dużym nasłonecznieniu, a ponadto cenimy sobie szeroki wybór przekątnych, warto rozważyć modele QLED. Z kolei telewizory OLED polecane są zwłaszcza graczom, przede wszystkim ze względu na niewielkie opóźnienia reakcji, niezwykle głęboką czerń i wysoki kontrast. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy oglądamy filmy lub gramy wieczorami, przy niewielkim oświetleniu.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska


Photo of author

Hubert